Drukāt

Iznācis LĀZA Apkārtraksts Nr.169

Autors Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība.

Gads, ko nevaram un nedrīkstam aizmirst – tā par 2020. gadu savā ievadrakstā LĀZA Apkārtrakstā Nr.169 saka Uģis Gruntmanis. Covid pandēmija – tā ir tēma, par ko runāts arī ikgadējā LĀZA žurnālā – no pilnīgas neziņas, līdz apjausmai par problēmas mērogu un rīcību, lai vīrusa izplatību apturētu – par to LĀZA valdes locekļu viedokļi, komentāri un pieredzes stāsti. Jau tradicionāli un nemainīgi ik gadu LĀZA atbalsta jaunos ārstus un studentus, piešķirot Prof. Ilmāra Lazovska Medicīnas fonda stipendiju, Ojāra Veides fonda stipendiju un Latvijas Medicīnas fonda stipendiju. Jauno stipendiātu vēstījums par gūto pieredzi arī šajā žurnālā.

2021. gada 19. novembrī prof. Ilmāram Lazovskim atzīmēsim 90 gadu jubileju, tāpēc aicinām atsaukties Prof. Ilmāra Lazovska Medicīnas fonda visu gadu stipendiātus, lai apzinātu atbalsta nozīmību, un, ja vien to ļaus epidemioloģiskā situācija pasaulē un Latvijā, tad aicināsim visus uz kopēju tikšanos jau klātienē.

2020. gads ir arī vairāku labu ilgtermiņa programmu sākums – 2020. gada 8. janvārī notika pirmais LĀZA organizētais ZOOM seminārs par bērnu un pusaudžu psihoterapiju. Kopumā tādi bija seši un klausītāju kopskaits jau pārsniedza 300 dalībnieku. ZOOM seminārus turpināsim arī 2021. gadā. 2020. gads ir arī jaunas diasporas organizācijas veidošanās gads – tapa iecere un arī visi priekšdarbi, lai dzimtu Diasporas māsu un vecmāšu apvienība, par kuras mērķiem var lasīt Karīnas Beinertes (AK) gatavotajā aprakstā.

 

Ļoti būtiska medicīnas sistēmas problēma Latvijā, ko skaidri saredzam, ir ārstu (un ne tikai ārstu) aizbraukšana no Latvijas. Par tās iemesliem un risinājumiem savā rakstā spriež arī Atis Bārzdiņš (ASV) un Andis Graudiņš ( Austrālija). LĀZA vēlētos plašāk apzināt kolēģus un mēģināt saprast, kuri no faktoriem visvairāk noteica Latviju atstājušo ārstu un māsu lēmumu aizbraukt. Mēs arī vēlētos uzzināt, kāda ir vēlēšanās vai arī pieredze ar atgriešanos Latvijā. Cik kolēģi ir apmierināti ar savu dzīvi ārzemēs? Mēs vēlamies arī uzklausīt Latvijas mediķus šajā sakarā! Lūdzu, rakstiet Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.. Kādi esam plašajā pasaulē, ko domājam, ko gribam zināt – par to varam spriest pēc LĀZA Seju grāmatas (Facebook) ierakstiem, ko aprūpē Daina Dreimane.

Mūsu medicīnas sadaļā šoreiz raksts par komandas darbu vēža slimnieku aprūpē – pieredze ASV, ko sagatavojis 2020. gadā par vienu no labākajiem onkologiem Sietlā atzītais Dr. Atis Bārzdiņš. Pagodinājumu un apbalvojumu klāsts ir skaists – tos saņēmuši LĀZA biedri un draugi – Rūta Margarete Beķere, Zaiga Alksne-Phillips, Jānis Eglītis, Bertrams Zariņš, Kristaps Zariņš, Martins Radvany, Liene Dambiņa, Uga Dumpis, Ņikita Bezborodovs. No sirds sveicam visus, kuru darbs novērtēts!

2022. gadā LĀZA atzīmēs savu 75. jubileju. Ceļš uz jubilejas gadu sācies ar rūpīgāku savas vēstures izpēti, tāpēc arī Apkārtraksta Nr. 169 ir plašs vēsturei veltīts materiālu klāsts, ko ievada Kaspara Tūtera raksts par 48 gadiem kopā ar LĀZA, turpina Jura Lazovska vēstures meklējumi un papildina medicīnas vēsturnieka Mārtiņa Vespera sagatavotie materiāli par LĀZA rakstniekiem, par P. Stradiņa muzejam nodotajiem materiāliem, par LĀZA personībām – prof. Jēkabu Alksni, kam 150 gadu jubileju atzīmējām 2020. gadā. Ko nozīmē zaudēt dzimteni – tik neatbildams ir jautājums, kas ievada nekur un nekad nepublicētas Jēkaba Alkšņa vēstules, kas rakstītas jau trimdas gados Londonā. 2020. gads ir bijis arī zaudējumu gads. Daudzi mums tuvi cilvēki ir devušies mūžības ceļos. – arī Ilze Lakstīgala, Līlija Zīverte, Egils Edvards Zālītis. Viņu dzīvesstāsti šī gada Apkārtrakstā kā mūsu mūžīga piemiņa un pateicība.

Laikā, kad daudzi no mums piedzīvo trauksmi, neziņu un dažādas emocijas, ikviens ir aicināts sevi izzināt un sev palīdzēt caur mākslu – uz to mudina žurnāla vāka attēls un mākslas terapeite Elīna Akmane savā rakstā par Rorschach tehniku.

Ar nepacietību gaidām, ka 2021. gada sākumā dienas gaismu ieraudzīs 2020. gada nozīmīgais projekts – Gerda Herolda “Innere Medizin” tulkojums. Autoru kolektīvs grāmatas tulkojumu veica brīvprātīgi, kā arī grāmatas latviešu tulkojums būs brīvpieejams visiem lasītājiem. Projekta vadītājas ir Dr. Dana Kigitoviča un Dr. Sabīne Upmale. Grāmatas izdošana ir uzticēta Latvijas Universitātes Akadēmiskajam apgādam un izdošanas izmaksas pilnībā sedz LĀZA, pateicoties Jura Lazovska ziedojumam.

LĀZA ir daudz draugu un atbalstītāju arī starp citām nevalstiskajām organizācijām gan Latvijā, gan ārpus tās. Bet no 2020. gada esam izveidojuši ciešākas saites ar #esiLV un piedalāmies ar savām idejām un viedokli sadarbības grupā pieredzes apmaiņai veselības aprūpes pārvaldības jomā. Par to grupas vadītāja Kārļa Alberga (AK) un ELA prezidentes Elīnas Pinto rakstā „Kopējas rūpes par veselības aprūpes sistēmu”.

Bet žurnāla lielā portretintervija šoreiz ar LĀZA eksprezidentu un valdes locekli Jāni Dimantu par to, kas ir krustceles, par to, kas dzīvi dara skaistu un vērtīgu.

2020. gadā dzima ideja, bet 21. gadā savu skanējumu sāks sarunu raidījums „55 minūtes ar LĀZA” Aicinām gan savus biedrus, gan draugus un kolēģus uz neformālām sarunām par to, kas svarīgs mums katram, par to, kas nozīmīgs medicīnā, par to, ko varam mainīt un kas jāsaglabā. Aicinām uz sarunām par vidi, kurā dzīvojam, par iespējām to darīt labāku. Sarunas ZOOM vidē LĀZA Facebook vietnē plānotas katra mēneša trešajā trešdienā. Pirmā tikšanās „55 minūtes ar LĀZA” jau 17. februārī 18.00 pēc Latvijas laika. Sarunas tēma – “Kādi bijām, kādi esam”. Trīs paaudzes par to, kā LĀZA mainījusies cauri laikam. Sarunas dalībnieki – psihoterapeits prof. Kaspars Tūters, LĀZA eksprezidents (Kanāda), reimatologs prof. Juris Lazovskis, LĀZA viceprezidents (Kanāda), bērnu psihiatrijas 5. gada rezidente Karīna Beinerte, LĀZA valdes locekle (Apvienotā Karaliste).

 LĀZA Apkārtraksta Nr 169 100 lapaspusēs viss 2020. gads.

LĀZA biedri saņem Apkārtrakstu savās pasta kastītēs. Tā elektronisko versiju var lasīt LĀZA mājaslapā. Tie, kas vēlas saņemt Apkārtrakstu, bet nav LĀZA biedri, lūdzu, rakstiet Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

LĀZA valde saka paldies visiem, kas gan ar biedra naudas nomaksu, gan arī ziedojumiem atbalsta LĀZA darbību. LĀZA ir atvērta jaunām idejām, atvērta jauniem biedriem no visas plašās pasaules, kuru domas un darbi saskan ar LĀZA mērķiem.