Drukāt

Starmeša gaismā Dr. Roberts Feders

Autors Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība.

2016. gada 21. martā Starmeša gaismā viesojas Dr. Roberts Feders. 

1. Kur un kad pabeidzāt savas studijas?
Studijas pabeidzu 2011. gadā Rīgas Stradiņa universitātē. (2009./2010. gadā studēju Charité universitātē Berlīnē). P.S. Vēl pie info - kopš 2011. gada izeju kardioloģijas rezidentūru Berlīnē, Vācijā. Rezidentūras laikā esmu rotējis pa lielākajām Berlīnes klīnikām, ieskaitot Charité universitātes klīniku un Vācu sirds centru Berlīnē. Kardioloģijas rezidentūras ilgums ir minimums 6 gadi (vairums nepaspēj 6 gados izpildīt nosacījumus).

 

2. Ja esat dzimis ārpus Latvijas, vai jums bija kādas grūtības vai varbūt priekšrocības studijās vai darbā, esot latvietim?
Esmu dzimis Bauskā, Latvijā. Uzaudzis Īslīces pagastā. Studējot Vācijā un šeit strādājot, neesmu sastapies ar tiešām grūtībām, ka esmu no Latvijas. Vienīgais, ka šeit studējot un ieņemot vēl amatu, ir zināms spiediens, ja neesi no Vācijas. Paši vācieši ar lielām grūtībām šeit dabū vietu, un ja vēl kāds ārvalstnieks iespraucas, tad ir zināms spiediens.

3. Kādu padomu varat dot studentiem un rezidentiem, kas plāno studēt vai braukt stažēties ārzemēs?
Noteikti studentiem un rezidentiem iesaku pēc iespējas vairāk tiekties iegūt pieredzi ārzemēs un palielināt savu starptautisko konkurētspēju. Studējot ārvalstīs, iegūsti ne tikai papildu valodas zināšanas, bet arī attīsti sevi dažādos citos līmeņos, piemēram, iepazīsti citu kultūru un uzlabo savas socializēšanās spējas, iepazīsti citu valsts aparātu, iemācies domāt divās valodās, kas medicīnā var būt liels izaicinājums. 

4. Kādas ir galvenās atšķirības veselības aprūpē jūsu valstī, salīdzinot ar Latviju?
1. Obligātā veselības apdrošināšana. 2. Ambulatorie speciālisti vada savas prakses, kuras ir izkaisītas pa visu pilsētu un reģioniem. 3. Gandrīz visas klīnikas apmāca rezidentus

5. Ko vajadzētu darīt Latvijas valdībai, lai izbraukušie profesionāļi atgrieztos?
Par Latviju: jautājums ir ļoti plašs. Pirmkārt, jārada vidi, kur ir ticība godīgumam un taisnīgumam. Jāapkaro ēnu ekonomika, kam tieša nozīme ir arī veselības sistēmas uzlabošanā. Otrkārt, ir godīgi un cieņpilni jāattiecas pret medicīnas nozares speciālistiem, un ir jābūt vismaz gribēšanai atrisināt atalgojumu sistēmu (bieži neesmu pārliecināts, vai runāšana par to nav tikai tāda "pro forma", bez nopietnas vēlmes to tuvākajā laikā atrisināt). Treškārt, tālākā nākotnē noteikti būtu nepieciešamas speciālas reemigrācijas programmas, lai tieši ārvalstu profesionāļus reintegrētu veselības sistēmā.

6. Kādi būtu jūsu ieteikumi vai vēlējumi LĀZAs turpmākai darbībai? 
Noteikti ieteiktu saglabāt pašmotivāciju mainīt lietas Latvijā uz labo pusi! 

Ar cieņu, Roberts Feders 

1. Foto No kreisās - brāļadēla Georgs, es, mans dēls Gustavs, mana sieva Linda, brāļadēls Henrijs, brālis Gints, sievasmāsa Līga
2. Foto ar sievu Lindu
3. Foto Darba vietā Charité universitātes slimnīcā Berlīnē 


1.


2.


3.