Drukāt

Pieminot Ainu Jautrīti Pamovskis

Autors Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība.

Aina un Voldemārs PamovskiAinas Pamovskis jaunības uzvārds ir Zvaigzne. Viņa ir dzimusi 1919. gada 29. maijā un bērnību pavadījusi Līgatnes pagastā, tāpēc šīs novads viņai vienmēr būs mīļš.  Jaunība pavadīta Rīgā. Kā vēlāk izrādījies, toreiz turpat netālu, blakus ielā, dzīvojis arī Voldemārs Pamovksis, taču abi satikās un nodibināja ģimeni tālumā - Amerikā, Oregonas pavalstī tikai 1973. gadā.

Viņas bērnība bija gaiša un notikumiem bagāta. Ainai bija iespēja jāt ar zirgiem, dejot uz operas teātra skatuves, kopš piecu gadu vecuma viņai tika pasniegtas vācu valodas stundas. No 7 gadu vecuma Aina sāka mācības Rīgas franču licejā, bet vasaras pavadīja lauku mājās Līgatnē. Ainas māte bija ļoti progresīvi domājoša un inteliģenta sieviete, kas vēlēja savām trim meitām apgūt vērtīgu profesiju. Vecākā Ainas māsa bija izvēlējusies kļūt par zobārsti un apprecējusi ārstu. Tā iespaidā arī Aina pēc vidusskolas 1938. gadā sāka medicīnas studijas.

1943. gadā Aina Zvaigzne pabeidza Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāti un kļuva par ārsti. Viņa strādāja par ausu kakla deguna ārstu Tukumā. Tomēr, tuvojoties krievu karaspēkam, bailēs no izsūtījuma, no kura pateicoties tēva draugiem Ainas ģimene bija brīnumaini izglābusies 1941. gadā, Zvaigznes nolēma doties trimdā un 1944. gada 6. augustā devās uz ostu un uzkāpa uz vācu kuģa. Visa viņas ģimene pārcēlās uz Ingolštati Vācijā, kur dzīvoja Ainas māsīca ar savu vācu vīru, un augustā Aina sāka strādāt par ārsti slimnīcā. Savā ilgajā darba mūža viņa ir apguvusi trīs specialitātes – LOR, dzemdniecību un ginekoloģiju un arī psihiatriju.

Kad 1947. gadā Pakistāna ieguva neatkarību, Ainas Pamovskis ģimenei tika piedāvāta iespēja doties turp strādāt. Šo piedāvājumu viņi pieņēma un 1949. gadā caur Romu ar lidmašīnu devās uz Pakistānu.  Aina strādāja par militāro ārstu un ieguva kapteiņa pakāpi, un Pakistānā arī 1955. gada 29. jūlijā viņa apprecēja angli Džordžu Viljamu Holtu.

Pāris daudz ceļoja un devās arī uz Lielbritāniju, bet 1961. gadā ieradās ASV, lai satiktu Ainas ģimeni. Viņi pārcēlās uz Bolivāru, Tennu, kur Pamovskis dabūja darbu valsts psihiatriskajā slimnīcā, pēc tam uz Kentuki un atpakaļ uz Tenesiju. 1964. gadā viņa dabūja darbu Oregonā, un pāris pārcēlās uz ziemeļrietumiem. 1964, Pamovskis sāka darbu Dammashas Valsts slimnīcā Vilsvilvillā. 1971. gada novembrī nomira Holts. Vēlāk savstarpējie draugi Ainu iepazīstināja ar Voldemāru (“Vol”) Pamovskis, latvieti, kurš dzīvoja Palmspringsā un strādāja par fizioterapeitu. Pāris apprecējās ar 1973. Gada 6. Oktobrī, nopirka māju Vilsvilvillā un kopā laimīgi nodzīvoja 33 gadus. 1981. gadā Aina Pamovskis devās pensijā un, lai atkoptos no darba zaudējuma, sāka mācīties gleznot, tā atklājot vēl vienu savu lielisko talantu.

Gan Aina, gan Voldemārs savu darba mūžu veltījuši medicīnai. Aina Pamovskis bija medicīnas doktore. Vēlme palīdzēt cilvēkiem, atvieglot ciešanas un sniegt cerību allaž ir bijusi neatņemama viņu dzīves daļa. Viņi vienmēr ir zinājuši, ka nav labāku zāļu par cerību, un pēc vīra nāves 2007. gada 27. aprīlī, Ainas kundze, lai saglabātu vīra piemiņu, Vītola Fondā nodibināja Voldemāra Pamovska piemiņas stipendiju jaunietim, kurš izvēlējies viscildenāko un visgrūtāko profesiju – medicīnu un nāk no Līgatnes.

2019. gada 19. jūlijā, pārkāpusi simtgades slieksni, LĀZA biedre Aina Jautrīte Pamovskis devās mūžības ceļos.