Drukāt

Pieminot Jāni Vilibertu Kļaviņu (1921.06.05.- 2018.11.02.)

Autors Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība.

Mūžības ceļos šajā pavasarī devies dziedošs ārsts un ārstējošs mūziķis. Jānis V. Kļaviņš ir medicīnas zinātņu doktors, profesors, pasaulslavens vēža pētniecības speciālists. Tai pašā laikā viņš arī vokālās mākslas Meistars. Dzimis Latvijā 1921. gada 6. maijā Rugājos. Latvijas brīvvalsts jaunības gadi: darbošanās Rugāju pagasta mazpulku un jaunsargu rindās, sportošanas panākumi vieglatlētikas disciplīnās, šaha uzvaras Bauskas pilsētas komandas sastāvā, vijoles spēle ģimnāzijas orķestrī. Trimdā devās 23 gadu vecumā. Pasaules mēroga medicīnas un mūzikas autoritātes apliecina, cik spoži visus svešumā aizvadītos gadu desmitus mirdzējusi dr. Kļaviņa zvaigzne. Ar 1950. gadu spoža kamerdziedoņa un izcila ārsta - medicīnas zinātnieka profesionālā darbība izvērtās ASV. Kopš 1963. gada līdz pensijai Jānis Kļaviņš bija Ņujorkas pavalsts Kolumbijas un Kornela universitātes profesors. Bijis arī LĀZA biedrs. Apbrīnojams ir J. V. Kļaviņa zinātnisko konferenču un koncertdarbības vēriens. Tas aptver gan ASV, Kanādas, Venecuēlas un Eiropas, gan Austrālijas, Japānas, Ķīnas, pat Āfrikas kultūras centrus. Nesavtīga ir bijusi arī viņa palīdzība Latvijas ārstiem, īpaši jau onkologiem. Pēc Latvijas brīvības atgūšanas sūtījis kolēģiem desmitiem saiņu ar medicīnas literatūru un aprīkojumu, palīdzējis daudziem viņu profesionālajā izaugsmē.

Jānis Viliberts Kļaviņš apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni, ko viņam 2001. gada 13. jūnijā pasniedza Vaira Vīķe-Freiberga, savā uzrunā augsti novērtējot izcilo cilvēku. „Jānis Viliberts Kļaviņš ir izcils divos pilnīgi atšķirīgos laukos, un tā ir ļoti reta parādība, ka cilvēkam mūža gaitā izdodas sasniegt virsotnes gan medicīnas praksē un pētniecībā, onkoloģijas dažādu jaunumu atklāšanā un pielietošanā, kas vien jau ir izcils sasniegums pats par sevi — neskaitāmas zinātniskās publikācijas, grāmatas, starptautiski atzīts izcilības sniegums savā laukā, bet tāpat pazīstam izcilo doktora Jāņa Kļaviņa basa, baritona sniegumu, viņa īpašās pūles ar savu skaisto balsi iepazīstināt gan latviešu, gan citu tautu sabiedrību ar latviešu komponistu vokālās mākslas skaņdarbiem. Ja nebūtu viņa izcilo sasniegumu zinātnē, droši vien ar to arī būtu pieticis, lai viņš būtu ordeņa cienīgs. Apsveicu viņu par to, ka viņš tik skaisti un arī cilvēku dzīvībām tik nozīmīgi ir nesis Latvijas vārdu pasaulē, gan iepazīstinādams ar latviešu mūzikas skaņdarbiem, gan veikdams tādu prakses un pētniecības darbu, kas ir paildzinājis mūžu daudziem smagi slimiem cilvēkiem. Paldies par jūsu sniegumu latviešu tautai!”

Vēl 2017. gadā ar lielu Kļaviņu ģimenes atbalstu iznāca muzikologa, profesora Oļģerta Grāvīša sastādīta grāmata Jānis V. Kļaviņš- zinātnē, mūzikā, dzīvē. Nu gan grāmatas autors, gan tās galvenais varonis ir atkal satikušies.