Drukāt

Starmeša gaismā Alise Elza Grāmatniece

Autors Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība.

27.04.16. Starmeša gaismā viesojas Alise Elza Grāmatniece. Paldies par stāstu un pārdomām, un jaukajām bildēm. Prieks iepazīties!

"Mani sauc Alise Elza Grāmatniece. Strādāju Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, esmu 3.gada rezidente Internajā medicīnā un interesējos arī par infekciju slimību specialitāti. 2013. gadā absolvēju Latvijas Universitāti un iestājos Internās medicīnas rezidentūrā. Rezidentūras laikā esmu papildinājusi zināšanas pie dr.Gruntmaņa UT Southwestern klīnikā, 6 mēnešus Zviedrijā KI Danderyd slimnīcā Stokholmā, Upsalas slimnīcā un Santa Maria slimnīcā Lisabonā. Piedalos arī ESCMID (European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases) rīkotajās aktivitātēs un kongresos. Jau pavisam drīz, jūnijā, došos prezentēt pētījumu uz Bostonu, ASM Microbe kongresu.

 

1. Vai jums bija kādas grūtības, vai varbūt priekšrocības esot latvietim studijās vai darbā?
Esmu dzimusi Latvijā, Rīgā. Ilgākā pieredze ārvalstīs bija Stokholmā, Danderyd slimnīcā. Zinu zviedru valodu, tāpēc jau no pirmās dienas piedalījos klīnikas darbā. Sākumā bija sevi jāpierāda, īpaši vecākie kolēģi bija uzmanīgi, pārbaudīja manu izvēlēto taktiku, bet, domāju, tas ir pašsaprotami, un ar laiku iemantoju viņu uzticību. Konkurence Danderyd slimnīcā uz rezidentūras vietām ir liela, bet tas, ka esmu latviete, nemainīja kolēģu attieksmi. 

2. Kādu padomu varat dot studentiem un rezidentiem, kas plāno studēt vai braukt stažēties ārzemēs?
Studentiem un rezidentiem noteikti rekomendēju doties pieredzes apmaiņā uz citām valstīm, pat teiktu, ka tā ir nepieciešamība, lai maksimāli kvalitatīvi apgūtu izvēlēto nozari. Tādējādi var paplašināt savu redzesloku, salīdzināt veselības aprūpes modeļus, iemācīties jaunas metodes un ieviest tās praksē, atgriežoties Latvijā. Arī iespējas ir ļoti plašas: 

- Dr. Uģa Gruntmaņa ikgadējais konkurss braucienam uz UT Southwestern klīniku, 
- EFIM piedāvātā Exchange Program internistiem (tiek nodrošināta angļu valodā), kuru Latvijā aktīvi pārstāv dr. Ieva Ruža, iesaku pievienoties Young Internists fb grupai, kurā tiek publicēta aktuālā informācija (https://www.facebook.com/profile.php…) Šī organizācija rīko arī lielisku Jauno internistu vasaras skolu un Ziemas skolu, kura šogad, pateicoties dr. Ievai Ružai, notika Rīgā (https://www.facebook.com/groups/1511828519114923/permalink/1542727366025038/), 
- ESCMID piedāvātās observership programmas un darbnīcas (ja interesē infekciju slimības),
- Rezidenti Latvijā var izmantot ERASMUS, ja paši sarunā prakses vadītāju šajā periodā.
Labprāt atbildēšu uz jautājumiem par apmaiņas iespējām, ja kādam rezidentam rodas interese.

3. Kādas ir galvenās atšķirības veselības aprūpē jūsu valstī, salīdzinot ar Latviju? 
Salīdzinot Latviju ar Zviedriju: 
- Zviedrijā studenti tiek aktīvi iesaistīti pacientu aprūpē un veic ierakstus elektroniskajā sistēmā, nozīmē izmeklējumus, pēc tam analizējot paveikto kopā ar rezidentu un virsārstu (līdzīgi, kā bija USA). Uzskatu, ka tas ir lieliski un absolvējis students ir pilnībā gatavs darbam klīnikā. Latvijā studenti lielā vairumā gadījumu nav gatavi praktiskam darbam, studentu skaits ir milzīgs un apmācošajās slimnīcās nepietiek pacientu, lai nodrošinātu studentus ar pietiekošu praktisko pieredzi (saskāros ar šo problēmu, mācot 3.kursa studentiem propedeitiku). 

- Ārstniecības lēmumi tiek pieņemti balstoties uz vadlīnijām, regulāri tiek apskatīti jaunākie pētījumi nozarē un vadlīnijas mainītas.
- Rezidentiem vairākas reizes nedēļā ir semināri, lekcijas un viņi ir iesaistīti kvalitātes uzlabošanas darba grupās.

4. Ko vajadzētu darīt Latvijas valdībai, lai izbraukušie profesionāļi atgrieztos? 
Šis jautājums ir komplicēts. Kā galvenos punktus atzīmētu caurspīdīgu finansējuma sadalījumu un godīgumu nozarē. Programmu, kas sekmētu izbraukušo profesionāļu iekļaušanos darba vidē Latvijā, motivējošu atalgojumu un sociālās garantijas, drošības sajūtu, ka ārsts var nodrošināt savu ģimeni, ka būs pienācīga pensija. Pašlaik sistēma tiek veidota necaurspīdīga, un ir sajūta, ka izbraukušie speciālisti valstij ir neērti, jo var iestāties par caurspīdīgumu finansējuma sadalījumā, ēnu ekonomikas apkarošanu un ir ļoti konkurētspējīgi, apdraudot esošos līderus.

5. Kādi būtu jūsu ieteikumi vai velējumi LĀZAs turpmākai darbībai?
Turpināt apzināt, apvienot un iedvesmot kolēģus visā pasaulē, aktīvi iesaistoties Latvijas veselības aprūpes procesos! Lai veicas! 

Foto:
1.attēls. Vakara skrējiens Portugālē.

2. attēls. Gatavošanās Līgo vakaram vectētiņa mājās Salas novadā. 

3. attēls. Gaidot uzstāšanos infektoloģijas rezidentu sanāksmē Danderyd slimnīcā, Stokholmā