Drukāt

Eiropas Latviešu kongress arī mediķiem

Autors Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība.

Gatavojoties Eiropas Latviešu kongresam (ELK) š.g. 28.-30. jūlijā, papildus ierastajām un vienmēr aktuālajām kultūras un izglītības tēmām disaporā, Eiropas Latviešu apvienība (ELA) sadarbībā ar Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījumu centru ir iezīmējusi līdz šim mazāk publiski aktualizētu, tomēr ļoti nozīmīgu tēmu, kas saistīta ar veselības, sociālās apdrošināšanas un iekļaujošas sabiedrības jautājumiem. 

Jūlija beigās uz Tallink prāmja Rīga-Stokholma-Rīga plānotajā darba sesijā moderatores Dr.Med. Ieva Reine, Uppsalas universitātes projektu vadītāja un pētniece, Zviedrijas Sociālās apdrošināšanas eksperte un vecākā analītiķe, ELA prezidija pārstāve un Dr.Sc.Soc. Signe Mežinska, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore un Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošā pētniece, pievērsīsies dažiem no vissvarīgākajiem problēmjautājumiem, kas pēdējo gadu laikā ir raisījuši diskusijas ne tikai par no Latvijas aizbraukušo valstspiederīgo atgriešanās iespējām, veselības un sociālās aprūpes nodrošināšanu, bet arī ceļojuši varas gaiteņos, meklējot risinājumus, lai apturētu medicīnas personāla aizplūšanu uz ārvalstīm. Kongresa sesijas "Sabiedrības veselība un vērtības"mērķis ir analizēt diasporas, t.sk. veselības aprūpes nozares profesionāļu, redzējumu par Latvijas izaicinājumiem sabiedrības veselības un medicīnas jomā, ka arī attiecībā uz iekļaujošas sabiedrības pamatprincipiem, un apzināt starptautiskos labās prakses piemērus un diasporas iniciatīvas uzlabojumiem un sadarbības projektiem šajā jomā. Sesijas jautājumi būs veltīti diasporas pētījumu rezultātiem par veselības aprūpi un sociālo apdrošināšanu. Jautājumi, kāpēc Latvijā dzimstība samazinās, bet diasporā pieaug, tiks pārrunāti ar panelisti - EGV klīnikas direktori, ginekoloģi-reproduktoloģi Zani Vītiņu. Sociālās apdrošināšanas ierobežojumi kā šķērslis, lai atgrieztos Latvijā skar katru potenciālo reemigrantu, tādēļ ir svarīgi valsts politikas apzinātā veidošanā. Vienlaicīgi būtisks ir jautājums, vai veselības pakalpojumi būs pieejami ne tikai emigrantiem un reemigrantiem, bet arī pastāvīgajiem Latvijas rezidentiem. Kā tos nodrošināsim, ja emigrē arī medicīnas personāls, bet iespējas (re)sertificēties ir kavējoša prasība tiem mediķiem, kuri vēlētos atgriezties vai sniegt savas zināšanas Latvijai arī īsākā laikaposmā? Par to aicināsim uz diskusiju Uģi Gruntmani no LĀZA un LĀB pārstāvjus. Iekļaujošā sabiedrība - utopija vai tomēr iespēja cilvēkiem ar īpašām vajadzībām arī Latvijā, iespējams, būs stereotipu un aizspriedumu laušana par atgriešanos Latvijā ģimenēm, kurās kādam no tās locekļiem ir nepieciešama pielāgota vide. Par to zināšanās dalīsies Liepājas Neredzīgo biedrības pārstāvis Māris Ceirulis. Taču, ko nozīmē rūpes par veselību šodienas Latvijā, un kā zāļu pieejamība un to izrakstīšana sadzīvo ar profilaksi, ar panelistiem pārrunās moderatores Ieva Reine un Signe Mežinska. Diskusija par to, kā veidojama sadarbība medicīnas nozarē Eiropas latviešu un Latvijas pētnieku starpā - aktualitātes un nākotnes stratēģijas, noslēgs šo sesiju, lai kopīgi izstrādātu kongresa rezolūciju tās prezentēšanai noslēguma pasākumā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 30. jūlijā.

Eiropas Latviešu apvienība, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija aicina visās pasaules valstīs dzīvojošos Latvijas piederīgos iesaistīties valsts Simtgades ceļa kartes izveidē, līdz šī gada 22. jūnijam reģistrējoties vietnē ej.uz/EiropasLatviesuKongress un izvēloties sev ērtāko un interesantāko vietu, laiku un tēmu loku domu apmaiņai.

Gatavošanās ELK ir norisinājusies Stokholmā, ar LIAA atbalstu februāra vidū pulcinot medicīnas nozares pārstāvjus uz tīklošanos Latvijas vēstniecībā. Tīklošanās pasākums notika Eslingenā, 16. jūnijā, aicinot Vācijā un tuvējās valstīs rezidējošos mediķus un pētniekus. Aicinām dalībai ELK kongresā.

Kontaktpersona uzziņām par ELK sesiju "Sabiedrības veselība un vērtības" un raksta autore- Ieva Reine, Zviedrija, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., tel. +46-703402888